Durolube R55

DUROLUBE R55 Yüksek Performanslı Kalıp Ayırıcı

DUROLUBE R55; Kimyasalların transfer olmamasının istendiği kalıplama işlemlerinde kullanılan kalıp ayırıcıdır. Bu yarı-kalıcı kalıp ayırıcı, kalıplanan malzemeye nüfuz etmeyen yapıya sahiptir. Sabit sıcaklıklarda kararlı ve mikro ölçülerde ince bir film oluşturarak kalıp yüzeyine kimyasal olarak bağlanır ve çok yönlü kalıplama işlemleri için ideal bir kalıp ayırıcıdır. DUROLUBE R55, epoksiler, polyester reçineler, yapıştırıcılar termoplastikler ve rotasyonel olarak kalıplanmış plastik uygulamalarında rahatlıkla kullanılır.

KULLANIM ALANLARI
* Elastomer Dökümlerinde

* Kompozit Dökümlerinde
* FRP Uygulamalarında
* Termoplastik Uygulamalarında
* Rotasyonel Dökümlerde
* Epoksi Kalıplamalarında
* Polyester Kalıplamalarında

AVANTAJLARI
* Yüksek performans sağlar.

* Hızlı kuruma sağlar.
* Yüksek termal stabilitiye sahiptir.
* Kalıpta ya da üründe kontaminasyon yapmaz.
* Kalıpta birikme ve kirliliğe neden olmaz.
* İleri derece kalıplama işlemleri için idealdir.
* Manuel ya da sprey uygulamalar yapılabilir.
* CFC içermez.

TEKNİK ÖZELLİKLERİ
* Renk: Berrak ve Renksiz

* Koku: Solvent
* Fiziksel Durumu: Sıvı 
* Kimyasal Tip: Solvent Bazlı Polimer
* Yoğunluk (25 °C): 0,720 ± 0,05 g/cm3 
* Uygulama Sıcaklığı: +20 °C ile +60 °C arası 
* Kuruma: Oda sıcaklığında kürlenir
* Servis Sıcaklığı:  ≤ 400 °C (Termal Stabilite)

KULLANIM ŞEKLİ 

KALIP HAZIRLAMA
* Kalıp yüzeyleri çok iyi temizlenmeli ve kurutulmalıdır.
* Daha önceki kalıp ayırıcı kir ve artıkları yüzeyden iyice uzaklaştırılmalıdır.
* Yüzey DUROLUBE PM ile temizlenebilir.

YENİ VE TAMİR EDİLMİŞ KALIPLARIN KULLANIMI

Bazen yeni veya henüz tamir edilmiş kalıplar kullanılmaya başlandığında, kalıp yüzeyindeki epoksi veya polyester bazlı reçineler henüz kürlenmemiş olabilir ve yüzey kaplamasında serbest Stiren bulunabilir. Bu yüzeylerin oda sıcaklığında en az 2-3 hafta kürlendirilmesi, daha sonra kesintisiz üretime başlandığında, problemlerle karşı karşıya kalınmaması açısından çok önemlidir. Bu yeni kalıplar, kullanılmaya başlanmadan önce çok iyi derece yalıtılmalıdır, bu da kullanım öncesi en az 2-3 kez DUROLUBE PREPA kodlu kalıp alıştırıcısı uygulanarak sağlanabilir. DUROLUBE R55’i kullanmaya başlamadan önce, DUROLUBE PREPA’yı, tüm boşluk ve çatlakları vb dolduracak şekilde uygulayın ve yüzeyde iyi bir film yapmasına olanak verin ve bu işlemi 2-3 kez tekrarlayın. Daha sonra DUROLUBE R55’i bu teknik föyde açıklanan şekilde gönül rahatlığıyla kullanmaya başlayabilirsiniz.

UYGULAMA

DUROLUBE R55, oda sıcaklığından 60 °C’ye dek, sprey, fırça ve temiz bezlerle uygulanabilir. Spreyleme sırasında, kuru hava kaynağı kullanılır ya da havasız sprey sistemi tercih edilebilir. Kullanım yapılan bölge mutlaka iyi havalandırılmalıdır.

Uygulama ne şekilde yapılırsa yapılsın, düz, aralıksız, ince ve süreklilik gösteren bir film oluşturmasına dikkat edilmelidir.

Aynı yüzeye, solvent tamamen uçmadan, sürekli sprey ve ya fırça ile uygulanmamasına dikkat edilmelidir.

Spreyleme yapılırken sprey tabancasının nozzle’un kalıp yüzeyinden 20-30 cm uzakta olduğuna dikkat edilmelidir. Küçük yüzeylerde çalışılıyorsa, Kalıbın bir tarafından diğerine kademeli olarak çalışmak önerilir.

Başlangıç olarak, kaplama aralarında solventin yeterince uçması için 5’er dakika aralar verilmiş 2-3 temel kaplama yapılmalıdır.

Son kaplamanın 22 °C’de en az 30 dakika kürlenmesi sağlanmalıdır.

DUROLUBE R55’in formülasyonu, kalıp yüzeyi DUROLUBE R55 ile tamamen kaplandığında, kalıp ayırıcı performansının çok yüksek seviyede alınacağı şekilde tasarlanmıştır.

NOT: DUROLUBE R55, neme karşı duyarlıdır, iyi havalandırılan, kuru ve nemsiz ortamlarda depolanmalı, kullanılmadığı zamanlarda, ambalajın çok iyi kapatıldığından emin olunmalıdır.

UYARI: Kapalı kalıp sistemleri (rotomolding) kullanıcıları, kalıpları kapamadan önce, solventin buharlaşmasını tamamlandığından ve tüm
solvent buharınını, kalıp boşluklarından uçurulduğundan emin olmalıdır. Solventin uçması ve kalıbın havalandırılması için, yağ içermeyen basınçlı hava kaynağı kullanılabilir.